turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Aralık 2018, 16:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

Exactly-solvable exponential corner growth model with inhomogeneous parameters

Elnur Emrah
Carnegie Mellon University, Amerika Birleşik Devletleri

The corner growth model with exponential weights is a much studied stochastic planar growth model in the Kardar-Parisi-Zhang universality class. The interest in the model stems in part from its exact-solvability and connections to fundamental interacting particle systems such as TASEP. In this talk, we consider an inhomogeneous generalization of the exponential CGM by allowing the means of the weights to be site-dependent. In this model, we study the competition interface (Ferrari and Pimentel, 2005), a notion of boundary that separates two growing planar regions that are in competition for sites. We observe that the inhomogeneity of the weights causes a sharp dichotomy in the asymptotics: A.s., either the competition interface has an asymptotic direction or it remains confined in a narrow strip of the quadrant with finite width. We discuss this result and its counterparts for the related notions of Busemann limits and second-class customers in a sequence of servers. This is an ongoing joint work with C. Janjigian and T. Seppalainen.
Analiz İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA - 141.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır