turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Aralık 2018, 10:40


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

A refinement of the gluing conjecture

Laurence Barker
Bilkent University, Türkiye

The Gluing Conjecture, as stated in a 2004 paper of Linckelmann, asserts that certain second-degree cohomology classes on the automorphism groups of a certain category can be lifted to the whole category. In that paper, Linckelmann raised the question not only of existence of the lift, but also uniqueness. That of uniqueness was resolved in the negative by Park in 2010. However, back in 1988, Puig had warned, in a more general context, ''... but it would be misleading to replace [the central extension] by [the second-degree cohomology class] because non-trivial elements of [the first-degree cohomology group] define non-trivial automorphisms of [the central extension] which are the identity on [the second-degree cohomology class]''. We shall state a refined version of the conjecture that resurrects the question of uniqueness. We shall explain why uniqueness holds in the case of the Park example.
Cebir İngilizce
Bilkent Matematik Bölümü Seminer Odası SA - 141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır