turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Aralık 2018, 15.30


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Yüksek Enerji Fiziği ve CERN Araştırmaları

Metin Yalvaç
Yozgat Bozok Üniversitesi, Türkiye

Democritus’ un “atom” fikriyle başlayan ve 20. yüzyılın başlarından itibaren ivme kazanan maddeyi oluşturan temel parçacık arayışı serüveni temel bilimlerin en uzun soluklu araştırmalarındandır. Bu arayış hem temel bilimlerin gelişiminde hem de günlük hayati doğrudan etkileyen teknolojinin gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu konuşmada, çok geniş bir çalışma alanını kapsayan Yüksek Enerji Fiziği ile ayni zamanda insanoğlunun geliştirdiği en büyük ve en pahalı araştırma laboratuvarı olarak adlandırılan CERN hakkında temel bilgiler verilecektir. Özellikle Yüksek Enerji Fiziği araştırmalarının en önemli çıkarımlarından birisi olan Standart Model ve CERN araştırmalarının günlük hayata yaptığı katkılara değinilecektir.
Diğer Türkçe
Yozgat Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 403 numaralı sınıf. YOZGAT
İlgili Web Bağlantısı

bozok 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır