turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Aralık 2018, 15:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Matematik, Sanat ve Estetik

Müşerref Yüksel
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

Bu sunumda, insanlığın Skolastik düşünce sistemini değiştirip Hümanizm’i benimsemesi ile kendi özünü yeniden keşfettiği Rönesans döneminden günümüze kadar, bilimin temelini oluşturan sayılar ve matematiğin sanat eserlerine nasıl yansıtıldığı açıklanacaktır. Bu yansımanın estetik yönünde de matematiğin bulunduğu görülecektir. Rönesans döneminde mühendislik, mimarlık, heykeltıraşlık, resim, müzik, şiir,edebiyat, hukuk gibi birden fazla alanda başarılı olan ve “Rönesans insanı” olarak adlandırılan, bu dönemin bilim insanı ve sanatçılarının, doğal dünyayı gerçekçi bir şekilde tasvir etme arzusu sonucunda, sanat eserlerine matematiksel ve estetik bakış açısının nasıl getirildiği anlatılacaktır .Rönesans dönemiyle birlikte bilim ve teknolojideki hızlı ilerlemeler, kültürel ve toplumsal değişim hareketleri ve bilgisayarın hayatımıza girmesi sanat eserlerine her zaman yansımış ve bunun sonucunda sanat akımları ortaya çıkmıştır. 20.yüzyılın sonuna doğru ortaya çıkan STEAM eğitim modelinde bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğin birlikte ele alınması, yaratılacak tasarımlar ve sanat eserlerini gelecekte daha da ileri boyutlara taşıyıp , yeni sanat akımlarının doğmasına sebep olacak bir adım olacaktır.
Diğer Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır