turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Aralık 2018, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Makina Mühendisliğinde Optimizasyon Uygulamaları

Mete Kalyoncu
Konya Teknik Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Türkiye

Mühendislerin küresel rekabete dayanmak için üretim maliyetlerini düşürme konusundaki artan talebi, mühendislerin hem ekonomik hem de verimli bir şekilde ürün ve sistemler tasarlamak ve üretmek için en iyi karar verme yöntemleri gibi karar vericilere başvurmalarını zorunlu kılmıştır. Son yıllarda iyice gelişmiş olan optimizasyon teknikleri, havacılık, otomotiv, kimya, elektrik, inşaat ve imalat sanayileri gibi geniş bir endüstri yelpazesinde kullanılmaktadır. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi ile bilgisayarlar daha güçlü hale gelmiş ve buna paralel olarak optimizasyon teknikleri kullanılarak çözülebilecek problemlerin büyüklüğü ve karmaşıklığı da artmıştır. Optimizasyon yöntemleri, bilgisayar destekli tasarımın modern araçları ile birleştiğinde, mühendislik sistemlerinin kavramsal ve ayrıntılı tasarım sürecini geliştirmek için de kullanılmaktadır. Optimizasyon, verilen koşullar altında en iyi sonucu elde etme eylemidir. Herhangi bir mühendislik sisteminin tasarımında, yapımında ve bakımında, mühendisler çeşitli aşamalarda birçok teknolojik ve yönetimsel karar almak zorundadır. Tüm bu kararların nihai hedefi ya gerekli çabayı en aza indirmek ya da istenen faydayı en üst düzeye çıkarmaktır. Herhangi bir pratik durumda gerekli olan çaba veya fayda istenen karar değişkenlerinin bir fonksiyonu olarak ifade edilebildiğinden, optimizasyon, bir fonksiyonun maksimum veya minimum değerini veren koşulları belirleme süreci olarak tanımlanabilir. Seminerimizde genel olarak klasik ve meta sezgisel optimizasyon algoritmalarından bahsedilecek ve özellikle Arı Algoritması üzerinde durulacaktır. Daha sonra Makina Mühendisliği disiplini kapsamında sanayide gerçekleştirilmiş çeşitli uygulamalar ve buradaki optimizasyon çalışmaları anlatılacaktır. Anahtar Kelimeler: Optimizasyon, Makina Mühendisliği, Makina Tasarımı, İmalat Sanayi, Arı Algoritması
Optimizasyon ve Yöneylem Araştırmaları Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-İstatistik Seminer Salonu
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

selcukuniv 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır