turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Aralık 2018, 15:30


Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Boundary Control Problems

Hamdullah Yücel
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

Many real–life applications such as the shape optimization of technological devices, the identification of parameters in environmental processes, and flow control problems lead to optimization problems governed by partial differential equations (PDEs). Especially, boundary control problems plays an important role in modeling of active boundary control of flows. When one is interested in control by blowing and suction on parts of the boundary only, boundary controls with low regularity should be admissible which even may develop jump discontinuities. Therefore, efficient numerical techniques are required to solve such kind of problems. In this talk, we discuss a numerical treatment of linear-quadratic boundary optimal control problems under bilateral bound constraints, which act on a part of boundary conditions, i.e. Dirichlet or Neumann boundary conditions.
Optimal Kontrol İngilizce
Çankaya Üniversitesi, Merkez Kampüs, R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır