turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Aralık 2018, 14:20


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Matematik Topluluğu Seminerleri

Genel Rölativite Teorisi

Elif Ece Demir
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye

20. yüzyılın en önemli bilim insanları arasında sayılan Einstein'ın bilim dünyasına kattığı beş önemli makalesi vardır. Bunlardan bazıları Özel Rölativite Teorisi, Genel Rölativite Teorisi ve Kütle-Enerji bağıntısıdır. Bu makalelerin belki de en önemlisi 1916 yılında yayınladığı Genel Rölativite teorisidir. Bu teori madde ile geometri arasındaki ilişkiyi açıkladığı için oldukça önemlidir. Yani, bu teoriye göre evrendeki madde geometriyi, geometri de maddeyi etkiler. Genel Rölativite teorisi 13.8 milyar yıl önce Büyük Patlamayla oluşan evrenle ilgili birçok olayı anlamamıza yardımcı olur. Bu çalışmada Einstein tarafında ileri sürülen Genel Rölativite teorisi hakkında temel bilgiler verilecektir.
Uygulamalı Matematik Türkçe
D205 / Prof. Dr. Arif KAYA Seminer Salonu

comu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır