turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Aralık 2018, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Lineer Olmayan Kısmi Diferensiyel Denklemlerin Analitik ve Sayısal Çözüm Metotları

Hasan Bulut
Fırat Üniversitesi, Fen Fakültesi, Matematik Bölümü, Türkiye

Günümüzde ortaya çıkan birçok fiziksel ve matematiksel problem, trigonometrik fonksiyonlar kullanılarak sembolize edilmektedir. Trigonometrik fonksiyonlar ve onların diğer fonksiyonlarla olan ilişkileri yıllardır bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Literatüre sunulan yeni denklemler için farklı yeni analitik metotlar geliştirilmektedir. Söz konusu bazı yeni metotların genel yapısı ve kullanımı trigonometrik fonksiyonların özelliklerine dayanmaktadır. Günlük hayatta karşılaşılan birçok salınımlı ve singüler yapılı problemler, trigonometrik fonksiyonların özellikleri ile açıklanabilmektedir. Bu seminerde literatürde var olan metotlar ile literatüre yeni sunulan Sine-Gordon Açılım Metodu ve genel özellikleri verilecek. Bazı metotlar ile birlikte Sine-Gordon Açılım Metodu kullanılarak lineer olmayan kısmi diferensiyel denklemlerin yeni çözümlerinin nasıl elde edildiği örneklerle açıklanacaktır. Anahtar Kelimeler : Analitik metotlar, Sine-Gordon Açılım Metodu, lineer olmayan kısmi diferensiyel denklemler
Kısmi Diferansiyel Denklemler Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-İstatistik Seminer Salonu
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

selcukuniv 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır