turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Aralık 2018, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Martin Aksiyomu ve Solovay Modeli

H. Nurettin Ergun
Marmara Üniversitesi, Türkiye

Tüm Teorik Matematik'in 9 Aksiyomdan oluşan Seçme Aksiyomlu Zermelo-Fraenkel Aksiyomatik Modelinin ürünü olduğu bilinmektedir. Özellikle Genel Topoljide ortaya atılıp çözülemeyen onlarca sıradışı sorunun, aslında ZFS modelinden bağımsız ve tutarlılık kanıtlamaları mutlaka verilmiş yeni aksiyomatik modellerde çözülebilir olduğu sonraları gözlenmiştir. 1970 yılında Donald Martin ve Richard Solovay tarafından ortaya atılan Solovay Aksiyomatik modeli bunlardan birisi ve en ünlüsüdür. Bu konuşmada çok kısaca bu modelden bahsedilecektir.
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır