turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Kasım 2018, 12:40


Sabancı Üniversitesi Matematik Konuşmaları

A very Brief Introduction to Lattice-Based Cryptography

Erkay Şavaş
Sabancı University, Türkiye

As recent efforts in building quantum computers produce very promising results, there is an urgent need for a new set of cryptographic algorithms for the post quantum world. Fully homomorphic encryption allows processing of encrypted data without decryption, which can be instrumental in solving many privacy problems. Lattice-based cryptosystems are nowadays increasingly important due to two reasons: i) they are presumably post-quantum (i.e., secure against cryptanalytic attacks running on quantum computers) and ii) they support fully homomorphic encryption. In this talk, we give a very brief introduction to lattice-based cryptography. In particular, we provide a specific construction for a public key cryptosystem based the hardness of the ring version of the learning with errors problem (Ring-LWE), which is equivalent to hardest problems on lattices. We, then, demonstrate that the construction supports both homomorphic addition and multiplication of ciphertexts.
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
FENS G015

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır