turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Kasım 2018, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Seminer

Manyetik Füzyon Plazması ve Gyrokinetik Denklemin Renormalizasyonu

Özgür Gültekin
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

Bu konuşmada öncelikle manyetik füzyon plazmasında yaygın olarak görülen çeşitli salınımlardan ve türbülanstan bahsedilecektir. Bu süreçlerin incelenmesinde önem taşıyan Gyrokinetik denklemin çözümünden elde edilen dağınım bağıntısının renormalizasyonu için konuşmacının geliştirdiği bazı analitik ve nümerik yöntemler anlatılacaktır. Bu alanda yapılan nümerik çalışmalar, çeşitli simülasyonlar için paralel yazılım teknolojisi açısından dünyanın en hızlı bilgisayarlarında kullanıldığı gibi bazı astrofiziksel plazma problemlerinin çözümü açısından da güncel kullanım alanları vardır. Konuşmada ayrıca bir matematikçi olarak fizik çalışmak isteyen araştırmacılara yönelik bazı alanlar tanıtılacaktır.
Matematiksel Fizik Türkçe
MSGSÜ Matematik Bölümü Seminer Salonu

msgu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır