turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Kasım 2018, 13:30


Çankaya Üniversitesi Genel Seminer

Dynamical investigations of Fractional order HIV model

Sadia Arshad
COMSATS University Islamabad, Lahore Campus, Türkiye

In this manuscript we studied the cycling CD4+ T cells model of HIV infection under the consideration of two different fractional operators namely Caputo and Caputo-Fabrizio (CF). The stability of the equilibrium points both for non-infected and infected cases is obtained. Appropriate numerical methods are constructed to solve these fractional models effectively. Further, the stability and convergence of the proposed schemes using Caputo and CF fractional operators are analyzed. We investigate the dynamics of the generalized models by varying the infection rate. To compare the dynamics of these two fractional operators, we perform the numerical simulations of the HIV model for different fractional order.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Çankaya Üniversitesi, Merkez Kampüs, R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır