turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Kasım 2018, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Polynomial Invariants of Knots

Alexey Sleptsov
Institute for Theoretical and Experimental Physics, Rusya

The problem of distinguishing one knot or link from another one is a classical mathematical problem, which is closely related to the problem of classifaction of knots. Polynomial invariants of knots such as Khovanov- Rozansky polynomials and colored HOMFLY-PT polynomials are conjecturally managed to solve these problems. On the other side, the research on polynomial invariants is not only motivated by the basic problem of distinguishing knots but also to understand fundamental properties of knots and their relations to other branches of mathematics. In my talk I will give some basic definitions of polynomial invariants and give an overview of some results.
Analiz İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır