turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Ekim 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Algorithmic Trading

Selim Temizer
Department of Computer Engineering, Middle East Technical University, Türkiye

This talk aims to expose the audience to a broad introduction of algorithmic and quantitative trading practices by first presenting a brief history of financial markets, introducing the players and the trading instruments (major asset classes) in the financial domain, elaborating the process of trading with generally overlooked details and associated hidden costs, and then comparing conventional trading methods with the more recent and more powerful algorithmic approaches. Trader psychology, cognitive biases and how artificial intelligence is used to increase the efficiency and profitability of trading practices will be illustrated with examples from actual case studies that have been used to teach Algorithmic Trading in the course with the same name that was implemented and has been offered for the past 4 years by the speaker.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM, METU
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır