turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Ekim 2018, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Çözülebilir bir grubun indirgenemez karakter dereceleri

Burcu Çınarcı
Piri Reis Üniversitesi, Türkiye

G sonlu ve çözülebilir bir grup olsun. G grubunun türev uzunluğunu dl(G) ve indirgenemez karakter dereceleri kümesinin eleman sayısını |cd(G)| ile gösterelim. Herhangi bir sonlu çözülebilir G grubunun türev uzunluğunun, bu grubun indirgenemez karakter dereceleri kümesinin eleman sayısıyla üstten sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağı, yani dl(G) ≤ |cd(G)| eşitsizliğinin geçerli olup olamayacağı karakter teorisinin açık problemlerinden biridir ve bu problem literatürde IsaacsSeitz sanısı veya Taketa problemi olarak bilinir. Bu eşitsizliğin doğruluğu ancak bazı özel çözülebilir gruplar için gösterilmiştir. Örneğin M-gruplarının çözülebilir olduğu K. Taketa tarafından gösterildikten sonra, ortaya atılan bu sanıyı destekleyen ilk çalışmalardan biri I. M. Isaacs tarafından yapılmıştır. Bu konuşmada ise G grubunun monolitik karakterleri ve reel değerli indirgenemez karakterleri tanıtıldıktan sonra bu karakterlerle Taketa problemini ele alacağız ve çözüme yönelik bazı sonuçlar vereceğiz.
Cebir Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II
Ek Dosya

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır