turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ekim 2018, 15:30


Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Complex Dynamics in Higher Dimension

Özcan Yazıcı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

Complex dynamics is the study of iterations of holomorphic functions. In one variable many results were obtained by the tools of complex analysis, like Montel's theorem. However, in higher dimension, those tools are not available. Later it was realized that complex potential theory can also be used in dynamical studies in one variable. This idea inspired the study of complex dynamics in several variables. In this talk we will first mention some well known results in one variable dynamics. Then we will discuss dynamics of the polynomial automorphisms of $\mathbb C^2$, namely, H\'enon maps. For these maps, we can construct Fatou sets, Julia sets and invariant probability measures which are analogous to those in the complex plane. If time permits, some recent results on the dynamics in higher dimension will be given.
Matematik İngilizce
Çankaya Üniversitesi, Merkez Kampüs, R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır