turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Ekim 2018, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Bilimsel Çalışmalarda Etik ve Etik Dışılıklar

Haydar Bulgak
Selçuk Üniversitesi, Türkiye

Bilimsel çalışmalarda etik olmayan davranışlar bilim adamı sıfatına uygun değildir. Konu, matematiksel çalışmalarda etik ilkelere sadık olan S. Banach [1], S. L. Sobolev [2], S. K. Godunov [3] üzerinden anlatıldı. Konunun değerlendirilmesinde 3 farklı aşama vardır; 1) disiplin, 2) tazminat ve 3) ceza’dır. Disiplin aşaması [4]’de açıklandı. Türkiye’deki boyutu detaylı olarak incelendi [5-7]. Doçentlik sınavlarında en çok görünen etik dışı davranışlar; aşırma, sahtecilik, çarpıtma, dublikasyon, dilimleme, haksız yazarlık, yalan beyan olarak tespit edildi [7]. Bu konular hukuksal açıdan [8]’de incelendi. Bir metinin ne zaman eser olarak adlandırıldığı incelendi. Konu, matematiksel açıdan [9]’da detaylıca irdelendi. Konuyla ilgili özel örnekler [10-18] kaynaklarına dayanılarak incelendi. Anahtar Kelimeler : Etik, Eser, Yolsuz iktibas, Haksız yazarlık, Dublikasyon, Ehliyetsizlik
Matematik Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Akıllı Sınıf
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

selcukuniv 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır