turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Ekim 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Current Trends in Cryptology

Erkay Savaş
Faculty of Engineering and Natural Science, Sabancı University, Türkiye

Cryptology provides us with such a powerful and constantly improving toolbox that can give us security, privacy and trust in ever precarious cyber world and protect us against cyber attacks and frauds therein. Their correct and secure deployment in real life applications, however, poses serious technical challenges and requires deep expertise in many areas such as mathematics, computer science, electrical engineering and others. In this talk, we present an overview of new trends in cryptology and investigate its vital role and impact in our lives. In particular, we discuss the possible outcomes of the increased use and importance of cryptology in emerging applications and their disruptive effects. While we provide examples of such advanced applications such as homomorphic cryptography, software obfuscation and blockchain we also give our perspective on current challenges such as side-channel attacks and quantum attacks. Finally, we share our viewpoint about the possible future directions and focus areas for research and development in cryptology.
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM, METU
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır