turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Ekim 2018, 12:40


Sabancı Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Polynomial degree via pluripotential theory

Sione Ma'u
University of Auckland, Yeni Zelanda

Given a complex polynomial $p$ in one variable, $\log|p|$ is a subharmonic function that grows like $(deg p)\log|z|$ as $|z|\to\infty$. Such functions are studied using complex potential theory, based on the Laplace operator in the complex plane. Multivariable polynomials can also be studied using potential theory (more precisely, a non-linear version called pluripotential theory, which is based on the complex Monge-Ampere operator). In this talk I will motivate and define a notion of degree of a polynomial on an affine variety using pluripotential theory (Lelong degree). Using this notion, a straightforward calculation yields a version of Bezout's theorem. I will present some examples and describe how to compute Lelong degree explicitly on an algebraic curve. This is joint work with Jesse Hart.
Analiz İngilizce
FENS L035

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır