turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Ekim 2018, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Hardy Inequalities on Homogeneous Groups

Durvudkhan Suragan
Nazarbayev University, Kazakistan

In this talk, we discuss anisotropic versions of Hardy inequalities which can be conveniently formulated in the language of Folland and Stein's homogeneous groups. Consequently, we obtain remainder estimates for $L^{p}$-weighted Hardy inequalities on homogeneous (Lie) groups, which are also new in the Euclidean setting. The critical Hardy inequalities of logarithmic type and uncertainty type principles on homogeneous groups are obtained. Moreover, we investigate another improved version of $L^{p}$-weighted Hardy inequalities involving a distance and stability estimates. The relation between the critical and the subcritical Hardy inequalities on homogeneous groups is also investigated. We also establish sharp Hardy type inequalities in $L^{p}$ with superweights. There are two reasons why we call the appearing weights the superweights: the arbitrariness of the choice of any homogeneous quasi-norm and a wide range of parameters. This talk is based on our recent book with Michael Ruzhansky "Hardy inequalities on homogeneous groups: 100 years of Hardy inequalities", Progress in Mathematics, Birkhauser, to appear.
Analiz İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır