turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Haziran 2018, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Transverse Knots and Grid Homology

Hakan Doğa
University at Buffalo, Amerika Birleşik Devletleri

Given any knot $K \subset S^3$, there are different ways of representing these knots and each one of them has its own advantage. A grid diagram is a piecewise linear, planar or toroidal representation of a knot using an nxn grid with $X$ and $O$-markings, following a certain convention about the over/under crossings and the orientation of the knot. Transverse knots form a special family of knots living in $S^3$ equipped with a contact structure. We can represent transverse knots with grid diagrams as well. Grid homology associated to a grid representation of a given knot provides an invariant of the knot which can be computed combinatorially. This feature of grid homology yields to certain computational advantages. From this structure, one can extract this numerical invariant $\theta(K)$ for any knot $K$ which detects the transverse simplicity. If time permits, I will present an example to demonstrate the efficiency of grid homology method to determine the transverse simplicity of a knot type.
Geometri, Topoloji İngilizce
Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır