turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


24 Mayıs 2018, 13:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Model structures on spaces with monoid actions

Mehmet Akif Erdal
Bilkent University, Türkiye

Monoids are algebraic devices for describing non-symmetric processes. Actions of monoids receive more attention recently due to applications on various different areas, including automata theory, dynamical systems, quantum computations and data analysis. Unlike group actions, it is particularly difficult to obtain classification results for monoid actions, as most of the standard theorems for groups do not apply to monoids. In this talk, we will discuss how we overcome this issue by using a functor that assigns a collection of symmetries to a non-symmetry. More precisely, to a given space A on which a monoid M acts, we assign a collection spaces on which either M or one of its submonoids acts by homeomorphisms. We use this construction to induce a family of model structures on the category of M-spaces, which allows us to do homotopy theory by using the standard equivariant homotopy theory. We will also discuss some applications of our constructions.
Cebirsel Topoloji İngilizce
Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır