turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mayıs 2018, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Plurisubharmonic envelopes and supersolutions

Ahmed Zeriahi
Institut de Mathematiques de Toulouse, Türkiye

Envelopes are classical objects in convex Analysis, Potential Theory and arize as solutions to obstacle problems and free boundary problem to some PDE’s. They were successfully used by E. Bedford and B.A Taylor in the late 1970s to solve the Dirichlet problem for complex Monge-Ampre equations, leading to the construction of what is now called ''pluripotential theory''. We will introduce (quasi-)plurisubharmonic envelopes on compact K¨ahler manifolds, as well as on domains of C^n, by using and extending an approximation process due to Robert Berman. We will show that the quasi-psh envelope of a viscosity super-solution is a pluripotential super-solution of certain complex Monge-Ampre equations. Then we will use these ideas to solve degenerate complex Monge-Ampre equations by taking lower envelopes of super-solutions. This is a joint work with Chinn H. Lu and Vincent Guedj. To appear in Journal of Differential Geometry (see arXiv:1703.05254).
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır