turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Mayıs 2018, 13:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Period integrals for complete intersection varieties and monodromy groups related to them

Susumu Tanabe
Galatasaray University, Türkiye

In this talk, we will discuss concrete monodromy group representation of the solution space to Picard-Fuchs equation for the period integrals associated to an affine complete intersection variety. Our main interest will be focused on several cases where the concrete monodromy representation of the solutions is available. As an example of our investigations on Horn type hypergeometric functions (or Gel’fand-Kapranov-Zelevinsky A-Hypergeometric functions), we show the following. Let $Y$ be a Calabi-Yau complete intersection in a weighted projective space. The space of Hermitian quadratic invariants of the hypergeometric monodromy group associated with the period integrals of the mirror CI variety $X$ to $Y$ is one-dimensional and spanned by the Gram matrix of a split-generator of the derived category of coherent sheaves on $Y$ with respect to the Euler form. We shall discuss the question concerning the arithmeticity of the above monodromy group.
Cebir İngilizce
Seminer odası

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır