turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Mayıs 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Colloidal Systems: A word of particles suspending in a media

Simge Çınar
Department of Metallurgical and Materials Engineering, Middle East Technical University, Türkiye

Colloidal systems are composed of particles, with sizes ranging from few micrometers down to nanometers, suspending mainly in a liquid media. The studies in our research group start with the synthesis of colloidal particles, and continues with their dispersion in liquids, their rheological behavior, till their end use as advanced, functional or smart materials. The functionality of particles stem from their intrinsic and/or geometric properties. When they are used in a liquid media as an intermediate or an end product, then, the collective behavior of these particles become critical in order to take full advantage of their functional properties. In this presentation, I will talk about how forces at different scales have an influence in materials, particularly in colloidal materials and systems.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Institute of Applied Marhematics, S212
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır