turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Nisan 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Miyaoka-Yau inequality in higher dimensions

Melih Üçer
Bilkent University, Türkiye

Miyaoka-Yau inequality is a classical inequality that concerns the Chern numbers of a minimal algebraic surface of general type, together with a rigid geometric characterization of the case of equality. Namely, an algebraic surface satisfies equality if and only if it is a quotient of the unit ball. Corresponding result for higher-dimensional smooth varieties with ample canonical class also dates back to Yau. In this talk, I will present a recent paper by (Greb, Kebekus, Peternell, Taji) in which the authors prove the Miyaoka-Yau inequality for all minimal varieties of general type and generalize the ball quotient characterization to this context.
Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, ODTU.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır