turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2018, 14:30


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Apostol-Bernoulli and Apostol-Euler Polinomları

Veli Kurt
Akdeniz Üniversitesi, Türkiye

Analitik sayılar kuramının önemli konularından hem de programlamanın önemli konularından Bernoulli polinomları, Euler polinomları ve Genocchi polinomlarıdır. Bernoulli sayıları ilk olarak J. Bernoulli (1654-1715) tarafından tanımlanmıştır. Apostol tarafından Apostol-Bernoulli sayıları ve polinomları tanımlandı, Hurwitz-zeta fonksiyonu ile arasındaki rekürans bağıntıları ispatlamıştır. Zamanımız da Goldberg, Wilson, Bruce Berndt, K. Dilcher, Dieter, Adiga, T. Kim, D. S. Kim, S. Hu, M. Luo, Fei Qui, Pinter, Srivastava, Choi, V. Kurt, B. Kurt, S. Aracı, Y. Şimsek, H. Özden, M. Açıkgöz, U. Duran, M. A. Özarslan, Mahmudov, Dattoli, Bretti, Costaballi gibi matematikçiler Bernoulli polinomları, Euler polinomları ve Genocchi polinomları üzerinde çalışmaları vardır. Bu konuşmada unified Apostol-tipli polinomlarının özellikleri ve sağladığı simetrik bağıntılar verilecektir. Daha sonra Apostol-Bernoulli, Apostol-Euler ve Apostol-Genocchi polinomlarının q-analizde gerçeklediği bağıntılar verilecektir. Son kısım da Hermite-tabanlı dejenere Apostol-tipli polinomlar verilecektir.
Analiz Türkçe
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Seminer Salonu
Ek Dosya

selcukuniv 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır