turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


29 Mart 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Automorphisms of homogeneous symmetric groups

Büşra Güven
Atılım University, Türkiye

Let ξ = (p_1, p_2, . . . ,) be a sequence of not necessarily distinct primes. The direct limit group S(χ(ξ)) = SU^∞_{i=1} S(n_i) associated with ξ is called homogeneous symmetric group. The automorphisms of these class was studied by Lavreniuk and Suschansky. Let N = (n_1, n_2, . . .) where n_i = p_1p_2 . . . p_i for all i > 1. An automorphism α of the homogeneous symmetric group S(χ(ξ)) is called M-level preserving automorphism if for some subsequence M = (m_1, m_2, . . .) of N we have α(S(m_i)) = S(mi) for all i > 0. It is proved that there are uncountably many level preserving automorphisms of the homogeneous symmetric group. In this talk, we will answer the following natural question: Are there any automorphism of S(χ(ξ)) which does not preserve any level n_i? We construct uncountably many non-level preserving automorphisms of the group. This is a joint work with Prof. Dr. Mahmut Kuzucuoğlu.
Cebir İngilizce
Gündüz İkeda Room
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır