turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Mart 2018, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Integrability properties of Motzkin polynomials

İlmar Gahramanov
Mimar Sinan Fine Arts University, Türkiye

In the talk, we will consider a Hamiltonian system which describes a non-linear generalization of the shock-wave equation that is known to be integrable (Burgers-Hopf equations).The main result is an observation of the so-called Motzkin numbers in this Hamiltonian system, which usually appear in the description of lattice paths. Motzkin numbers appear as coefficients in integrals of motion thus rendering them precisely as Motzkin polynomials. The relationship of integrable models with lattice paths may be a new procedure in generating new dynamical systems.
Analiz İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır