turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Mart 2018, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Runge Tubes

Franc Fostneric
University of Ljubljana, Slovenya

It has been a long standing open question whether it is possible to embed C^∗ ×C as a Runge domain into C^2, i.e., such that every holomorphic function on the domain can be approximated by holomorphic polynomials. This question arose in the early 1990s in connection with the classification of Fatou components of holomorphic automorphisms. I will present a simple proof of a considerably more general result. A special case is that if X is a Stein manifold and f : X → C^n is a proper holomorphic embedding for some n > 1, then f can be approximated by holomorphic Runge embeddings of the total space of the normal bundle of f into C^n. If in addition X is an affine manifold, f is a polynomial embedding and n > dim(X) + 1, then f extends to a holomorphic Runge embedding of its normal bundle. (This is joint work with E. F. Wold, University of Oslo).
Analiz İngilizce
Sabanci University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır