turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Mart 2018, 13:30


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Refined topological vertex and its different applications

Can Kozcaz
Boğaziçi University, Türkiye

The advances in string theory revealed tantalizing connections between mathematics and physics, and has been source for groundbreaking collaborations between theoretical physicists and mathematicians over the three decades. String theory has emerged as a unifying framework to connect different fields of mathematics which previously were not known to be related. In this talk, I will present a portion of my past and present work which stands at the intersection of the conjectural refinement of Gromov-Witten theory and other branches of mathematics such as symplectic invariants of toric Calabi-Yau threefolds, knot theory, symmetric function theory, integrable systems.
Topoloji İngilizce
TB 130

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır