turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Mart 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Estimating Hazard Rate Functions under Different Statistical Scenarios

Barış Sürücü
Department of Statistics Middle East Technical University, Türkiye

Hazard rate is known as the instantaneous probability of default at time t. It is of much use in numerous areas including finance, actuarial sciences, medicine and many more. The topic of estimating hazard rate function for different statistical distributions under various scenarios has received great attention in the literature. Depending on complete and censored sample structures, the estimation procedure changes. In this talk, we will show how the hazard rate function is estimated under these sampling schemes when the underlying distributions are assumed to have some unknown parameters. Moreover, the difference between the estimation of monotonic and non-monotonic hazard rate functions will be discussed. Some real life applications will also be presented during the talk.
İstatistik İngilizce
Institute of Applied Marhematics, S212
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır