turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Mart 2018, 14:20


Çankaya Üniversitesi Analiz Seminerleri

Time fractional third Order Variant Boussinesq System and time fractional Jaulent-Miodek system: Symmetry analysis, explicit solutions and conservation laws

Abdullahi Yusuf
Firat University, Türkiye

In this work, we study time fractional third Order Variant Boussinesq System and time fractional Jaulent-Miodek system with Riemann-Liouville (RL) derivative. We transform the governing equations to nonlinear ordinary differential equations (ODEs) of fractional order using the obtained Lie point symmetries with a new dependent variable. The derivative in the reduced equation is in Erdelyi-Kober (EK) sense. We apply power series method to derive an explicit solutions for the reduced fractional ODEs. The convergence analysis for the obtained explicit solutions is investigated. Moreover, the conservation laws for the equations are constructed using new conservation theorem and the generalization of the Noether.
Analiz İngilizce
Çankaya University, Department of Mathematics, R 213
İlgili Web Bağlantısı

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır