turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Mart 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Revisiting torsion and curvature

Ercüment Ortaçgil
Boğaziçi University, Türkiye

Modern differential geometry is based on two fundamental theories. The first emerged around 1850 with the revolutionary ideas of Bernhard Riemann and later evolved into what is now called Riemannian geometry. The second emerged around 1870 with the revolutionary ideas of Sophus Lie and is now called Lie theory. In this talk, we will explain that the concept of covariant di§erentiation, in particular the concepts of torsion and curvature, which originated in Riemannian geometry, emerge also from Lie theory, but with quite di§erent geometric interpretations of torsion and curvature. If time permits, we will indicate some surprising consequences of this new derivation. This talk is a summary of Part I of the book ''An Alternative Approach to Lie Groups and Geometric Structures'' to be published by OUP in July.
Geometri İngilizce
Gündüz İkeda Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır