turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Şubat 2018, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Leavitt Yol Cebirlerinin Temsilleri

Ayten Koç
İstanbul Kültür Üniversitesi, Türkiye

Leavitt yol cebirleri (kısaca LPA: Leavitt Path Algebra) 2004 yılında Ara- Moreno-Pardo ve Abrams-Arando Pino tarafından, çizge $C^*$-cebirlerinin (80’lerde tanımlanan) cebirsel benzerleri olarak tanımlandı ama kökleri Bill Leavitt’in 60’lardaki çalışmalarına dayanır. LPA’nın modül kategorisinin çizgenin ok temsillerinin bir alt kategorisine denk olmasından başlayarak temsil sınıflandırmaları yapılabilir.
Konuşmanın ilk kısmında gerekli temel tanımlar verilecek ve de LPA’nın cebirsel özellikleri ile cizgenin geometrisi arasındaki ilişki vurgulanacaktır. İkinci kısımda ise daha yeni bir gelişme olan LPA’ların sonlu boyutlu temsillerinin sınıflandırılması [KÖ ] verilecektir (sonlu boyutlu ok temsillerinin ise, çok özel çizgeler hariç sınıflandırılamayacağı bilinmektedir).

[KÖ] Ayten Koç¸, Murad Özaydın ”Finite Dimensional Representations of Leavitt Path Algebras” https://doi.org/10.1515/forum-2016-0268, Forum Mathematicum, 2017.

Bu çalışma TUBITAK 1001 ARDEB 115F511 proje kapsamında desteklenmektedir.

NOT: İlgilenen herkesi bekleriz

Cebir Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II
Ek Dosya

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır