turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Şubat 2018, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Post-Quantum Crypto Engineering

Erdem Alkım
Department of Computer Engineering, Ondokuz Mayıs University, Türkiye

Nowadays cryptosystems will be broken when large enough quantum computers are built. Scientists have been proposed new schemes, which called as post-quantum cryptosystems, to solve this problem. However, the main problem of these cryptosystems are to have large key sizes and running time of the schemes are not sufficient. Thus to make these systems are usable for everyday, they should be improved in both running time and key sizes. In this talk, I will firstly introduce problems of nowadays cryptosystems and explain effects of quantum computers for everyday security. Then I will talk about solutions proposed to replace current security solutions, what should be done to improve their efficiency and also what is done so far. As a result of my talk I will give insights about what will be the research direction in this field for the near future.
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Institute of Applied Marhematics, S212
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır