turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Aralık 2017, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

The Coxeter transformation on cominuscule posets

Emine Yıldırım
Université du Québec à Montréal, Kanada

Let P be a cominuscule poset which can be thought of as a parabolic analogue of the poset of positive roots of a finite root system. Let J(P) be the poset of order ideals of P. In this talk, we will investigate the periodicity of the Coxeter transformation on the poset J(P), and show that the Coxeter transformation has finite order for two of the three infinite families of cominuscule posets, and the exceptional cases. Our motivation comes from a conjecture by Chapoton which states that the Coxeter transformation has finite order on the poset J(R) when R is the poset of positive roots of a finite root system. Our solution is formulated in representation theory of finite dimensional algebras, and we will further discuss the results within the same context.
Cebir İngilizce
Seminar room, Bomonti Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır