turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Aralık 2017, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Approximations of the Stokes Eigenvalue Problem Based on Penalty Techniques

Önder Türk
Department of Mathematics, Gebze Technical University, Türkiye

The talk deals with numerical solution strategies for the Stokes eigenvalue problem based on penalty techniques. In general, when the task is to approximate the eigenmodes of the Stokes problem formulated in primitive variables, velocity and pressure, major difficulties arise not only due to the fact that the discretization of the operator leads to a generalized eigenvalue problem, but also due to the existence of zero diagonal entries in the resulting algebraic system. In this talk, we will investigate the possibility of utilizing the penalty method approach for approximating the eigensolutions of the Stokes operator, by rectifying these issues. The implementation of two different schemes, namely, the standard penalization with a small penalty parameter, and the iterative penalization that enables relatively large parameters will be discussed. Concerning the spatial discretization, among other possible options, the Chebyshev collocation method based on expanding the unknown fields in tensor product of Chebyshev polynomials will be presented.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Institute of Applied Marhematics, S212
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır