turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Aralık 2017, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Blockchain to the rescue: Myth or reality?

Pelin Angın
Department of Computer Engineering, Middle East Technical University, Türkiye

Having its beginnings in the popular cryptocurrency, Bitcoin, the blockchain technology has been attracting increasing attention of researchers and practitioners working in fields as diverse as smart cities, wearable technology, environmental issues, surveillance systems, and energy grids, among others. The potential of blockchain to provide security solutions for many of these increasingly vulnerable systems is non-negligible. However, blockchain with its current limitations will not be the right answer for all of our security problems. This talk will give a quick introduction to the underpinning basics of the blockchain technology, discuss its merits and limitations for different security problems, summarize the latest developments in the blockchain world and suggest venues for improving this technology, which is expected to dominate the field of cybersecurity in the next decade.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Institute of Applied Marhematics, S212
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır