turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Kasım 2017, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Graph Entropy, Degree Assortativity, and Hierarchical Structures in Networks

Türker Bıyıkoğlu
-, Türkiye

One of the main challenges underlying the recent interest in complex networks is to relate the function to the structure. Many different measures have been proposed as the relevant quantity for characterizing networks, each one typically capturing only some particular aspect of the problem. I will establish rigorous relations between several major network properties, based on ideas from diverse fields. Among them are the concept of (graph) entropy from information theory that measures the complexity of certain dynamical systems, a breadth-first search algorithm from computer science, Randi\'c index introduced to graph theory from chemistry, degree assortativity of social (networks) interaction patterns and spectral radius of a graph . We will see that we can tie seemingly unrelated concepts together for a better understanding of complex networks. This is a joint work with Fatihcan Atay, Bilkent University.
Dinamik Sistemler İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır