turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Ekim 2017, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

A Conjecture Concerning the Ancient Egyptian Way of Computing the Area of a Circle

Samet Bağçe
METU, Türkiye

In this talk I have a simple aim: to present a conjecture regarding the rule the ancient Egyptian geometers employed to compute the area of a circle and to attribute a value to $\pi$. To this end, I shall consider the two particular problems, the problems 48 and 50, which are generally uttered as the main sources of information about this Egyptian rule. These two problems are stated in the Rhind Mathematical Papyrus (RMP), which is one of the surviving and major sources to illustrate the level and scope of the mathematical knowledge of the ancient Egyptians.
Matematik Tarihi İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır