turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Ekim 2017, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Parallel Incremental Optimization Algorithm for Solving Partially Separable Problems in Machine Learning

İlker Birbil
Sabancı University, Türkiye

Consider a recommendation problem, where multiple firms are willing to cooperate to improve their rating predictions. However, the firms insists on finding a machine learning approach, which guarantees that their data remain in their own servers. To solve this problem, I will introduce our recently proposed approach HAMSI (Hessian Approximated Multiple Subsets Iteration). HAMSI is a provably convergent, second order incremental algorithm for solving large-scale partially separable optimization problems. The algorithm is based on a local quadratic approximation, and hence, allows incorporating curvature information to speed-up the convergence. HAMSI is inherently parallel and it scales nicely with the number of processors. I will conclude my talk with several implementation details and our numerical results on a set of matrix factorization problems.
Sinir Ağları ve Yapay Zeka İngilizce
Seminar room, Bomonti Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır