turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Ekim 2017, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Perfect discrete Morse functions on connected sums

Hanife Varlı
METU, Türkiye

Computational topology is an area between topology and computer science that applies topological techniques for problems in data and shape analysis. One of the techniques used in this area is the discrete Morse theory developed by Robin Forman as a discrete analogue of Morse theory. This theory gives a way of studying the topology of discrete objects via critical cells of discrete Morse functions. In this talk, we will fi rst briefly mention Morse theory. Then we will talk on discrete Morse theory which will be followed by my thesis problem: composing and decomposing perfect discrete Morse functions (the most suitable functions for combinatorial and computational purposes) on connected sums of triangulated manifolds. In this thesis, we prove that one can compose perfect discrete Morse functions on connected sums of manifolds in any dimensions. On decomposing a given perfect discrete Morse function on a connected sum, our method works in dimensions 2 and 3.
Topoloji İngilizce
Gündüz İkeda Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır