turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Eylül 2017, 11:00


Hacettepe Üniversitesi Genel Seminer

The Osofsky-Smith Theorem in rings, modules, categories, torsion theories, and lattices

Toma Albu
Simion Stoilow Institute of Mathematics of the Romanian Academy, Romanya

The renown Osofsky-Smith Theorem (O-ST), invented in 1991, says that a cyclic (finitely generated) right R-module such that all of its cyclic (finitely generated) sub- factors are CS modules is a finite direct sum of uniform submodules. In this talk we present various extensions of this theorem to Grothendieck categories (the Categorical O-ST), module categories equipped with a hereditary torsion theory (the Relative O-ST), and modular lattices (the Latticial O-ST); it illustrates a general strategy which consists on putting a module-theoretical concept/result into a latticial frame (we call it latticization) in order to translate that concept/result to Grothendieck categories (we call it absolutization) and module categories equipped with a hereditary torsion theorie (we call it relativization).
Cebir, Analiz İngilizce
Yaşar Ataman Seminar Room

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır