turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Haziran 2017, 14:00


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Statically Investigation on Surface and Nonsurface Gap Solitons atthe Interface of Periodic Lattices

Somayyeh Alidoust
-, Türkiye

This work is about surface and nonsurface gap solitons that exist at the interface of two similar or different lattice or in one monotonic lattice. Gap solitons here investigated statistically and solitons modes, soliton solution region in band gap structure and energy flow are studied. It is found that if there isn’t any interface in lattice, soliton modes can exist only because of nonlinearity and this mode are known as nonsurface solitons. Also stability of this solitons are studied by linear stability analysis. It is seen that soliton modes can be stable in most part of their existence region. But when approaching lower cut off one encounters week instability especially for mixed solitons.
Cebir, Analiz İngilizce
Matematik Mühendisliği B1-326

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır