turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Haziran 2017, 14:00


TED Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Who are you? – Patterns in locational data

James Little
Çankaya Üniversitesi, Türkiye

Locational data, in particular from WiFi devices comes basically in the form of, a device id, time seen and an estimate of location. Many tens of thousands of such tuples can make up the database of a shopping mall, stadium, library, etc., even in one day. We investigate two methods to categorize the types of people at a football arena. We demonstrate both approaches to identify different sets of supporters and hence possible different behaviors of each group. The first approach is an explicit one, whereby we categorize people by rules of movement – namely where, when and how long a device is seen in a zone(s). The second approach merely records for each device, the set of zones they have been seen in and using an association rule approach can determine sets of zones which commonly occur together. This in turn leads to the identification or categorization of groups of people.
Modelleme ve Similasyon İngilizce
TED Üniversitesi, A216
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

billurk 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır