turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Haziran 2017, 11:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Alternate Mirror Families and Hypergeometric Motives

Adriana Salerno
Bates College, Amerika Birleşik Devletleri

Mirror symmetry predicts surprising geometric correspondences between distinct families of algebraic varieties. In some cases, these correspondences have arithmetic consequences. Among the arithmetic correspondences predicted by mirror symmetry are correspondences between point counts over finite fields, and more generally between factors of their Zeta functions. In particular, we will discuss our results on a common factor for Zeta functions alternate families of invertible polynomials. We will also explore closed formulas for the point counts for our alternate mirror families of K3 surfaces and their relation to their Picard–Fuchs equations. Finally, we will discuss how all of this relates to hypergeometric motives. This is joint work with: Charles Doran (University of Alberta, Canada), Tyler Kelly (University of Cambridge, UK), Steven Sperber (University of Minnesota, USA), John Voight (Dartmouth College, USA), and Ursula Whitcher (American Mathematical Society, USA).

NOT: 11:00 (1st Talk), 14:00(Second Talk)

Geometri İngilizce
IMBM Seminar Room, Boğaziçi University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır