turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mayıs 2017, 15:40


Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Piatetski Shapiro meets Chebotarev

Yıldırım Akbal
Bilkent University, Türkiye

In 1953 Ilya Piatetski-Shapiro proved an analogue of the prime number theorem for primes of the form $\lfloor n^c \rfloor$, where $\lfloor x \rfloor = \max\{n ∈ N : n \leq x\}, n$ runs through positive integers and $c > 0$ is fixed. He showed that the number $\pi_c(x)$ of these primes (to be denoted by PS primes) not exceeding a given number $x$ is asymptotic to $x^{1/c}/\log x$ provided that $c \in (1, 12/11)$. Since then, the admissible range of c has been extended by many authors and the result is currently known for $c \in (1, 2817/2426)$. In this talk, we give an asymptotic formula for PS primes lying in a specified Chebotarev class. Proving such an analogue of Chebotarev’s density theorem gives rise to many interesting subsets of PS primes. For example one may show that there are infinitely many PS primes of the form $x^2 + ny^2$ for a range of $c$ that depends only on $n$.
Sayılar Teorisi İngilizce
FEF 404

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır