turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Mayıs 2017, 16:00


TED Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Singularity in Discontinuous Dynamics

Marat Akhmet
ODTÜ, Türkiye

In differential equations singularity is one of the most interesting problems to investigate. Some of the singularities can be observed only for differential equations, but not for the difference ones. We will discuss a new type of singularity, which is proper only for impulsive differential equations, and cannot be observed neither in continuous dynamics nor in discrete equations. In other words, there are no analogues of this so called singularity for other dynamical equations. Moreover, this type of singularity can be combined with the classical one. In addition, it is the first time in the literature, chattering is investigated as a singular problem. The results will provide new effective instruments for the research of exotic discontinuous phenomena.
Dinamik Sistemler İngilizce
TED Üniversitesi, A216
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

billurk 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır