turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Nisan 2017, 16:00


TED Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Independently Weighted Value Difference Metric (IWVDM)

Fatih Ortakaya
Ministry of Family and Social Policy, Türkiye

The majority of the difference metrics used in categorical classification algorithms do not take the dependence structure among attributes into account. Some of these metrics even make strong assumptions on attribute independence which are not realistic for many real-world datasets. In addition, these metrics do not consider attribute importance on the class variable. In this study, a new difference metric is proposed which is named as Independently Weighted Value Difference Metric (IWVDM). IWVDM includes an embedded Incremental Feature Selection (IFS) phase and a Data Compression (DC) phase. The proposed metric does not require attribute independence and it introduces a weighting procedure for attributes depending on the information that they possess on the class variable. A series of experiments is conducted using 30 UCI benchmark datasets for comparing the efficiency of IWVDM with Overlap Metric (OM), Value Difference Metric (VDM) and Frequency Difference Metric (FDM). Experimental results show the superiority of IWVDM over these three metrics.
İstatistik İngilizce
TED Üniversitesi, A216
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

billurk 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır